12 ژنرال بازیگری که در یک سکانس، شاهکار خلق کردند؟غروی

 • 12 ژنرال بازیگری که در یک سکانس، شاهکار خلق کردند؟غروی

  این جمله که «برای ما اندازه نقش مهم نیست و کیفیت اولویت دارد»‌ فقط یک ادعا به حساب نمی‌آید. نکته جالب آن که بعضی از این بازیگران برای بازی در یک سکانس جایزه گرفته‌اند و برخی از این فرصت باری تثبیت جایگاه بازیگری‌شان بهره برده‌اند.

  سرویس فرهنگ و هنر و مشرقبازخوانی کارنامه ۱۲ بازیگر که حضوری کوتاه اما تأثیر کذار در فیلم‌ها دشته‌اند؛ راز موفقیت این بازیگران و ماندگاری سکانس‌های‌شان چیست؟این ۱۲ نفر شاخص‌ترین بازیگرانی هستند که در کارنامه آن‌ها نقش‌های تک سکانس دیده می‌شود. آن‌ها به واسطه درک ارزش و موقعیت سکانس آن را طوری بازی کرده‌اند که همچنان جزو شاه‌نقش‌های‌شان به حساب می‌آید. یعنی این جمله که «برای ما اندازه نقش مهم نیست و کیفیت اولویت دارد»‌ فقط یک ادعا به حساب نمی‌آید. نکته جالب آن که بعضی از این بازیگران برای بازی در یک سکانس جایزه گرفته‌اند و برخی از این فرصت باری تثبیت جایگاه بازیگری‌شان بهره برده‌اند.

  بعضی فیلم‌ها هم با همین تک سکانس‌ها در ذهن‌ها مانده و هویت گرفته‌اند. نمونه‌های این موارد به طور تفصیلی درگزارش پایین عنوان شده است. غرض این که اگر فیلمنامه، کارگردان و بازیگر در حد اعلا باشند، یک سکانس برای ماندگاری کافی است. و نکته دیگر که در مطلع پرونده اشاره شده که می‌توان به این جمع ۱۲ نفر، نام‌های دیگری افزود که حجم صفحه آن‌ها را از اولویت خارج کرد.

  *خسرو شکیبایی

  *رئیس

  در فیلمی که فقط هواداران سینمای مسعود کیمیایی از آن لذت می‌برند و مابقی از روایت معلق «رئیس»‌روی صندلی‌ها جابه‌جا می‌شوند به ناگاه تصویر خسرو شکیبایی روی پرده می آید و برای لحظاتی حال خوب به مخاطب سرایت می‌کند. شکیبایی در این فیلم دکتر است و باید به قهرمان تیر خورده(سیامک با بازی پولاد کیمیایی) رسیدگی کند. رفتارش اما شبیه آدم‌های عادی نیست و همین اکت‌ها و دیالوگ‌هایش آغشته به طنازی است و همین کاراکتر را خواستنی می‌کند. انرژی‌ای که شکیبایی و کارگردان برای این تک سکانس گذاشته‌اند به خوبی هویدا است و همین باعث شده حضور کوتاه این بازیگر در ذهن ماندگار شود. پیش از این شکیبایی در «حکم» کیمیایی نقشی کوتاه و موفق داشت و در «رئیس» هم این موقعیت تکرار شد. دکتر خونسردی که بیمار زخمی را سر می‌دواند، تا همیشه در ذهن می‌ماند.

  *مهدی فتحی

  *اعتراض


  از بازیگران توانمند سینمای ما است که هر گاه فرصت در اختیارش بوده توانایی‌اش را به رخ کشیده. مهدی فتحی در سکانس ابتدایی فیلم «اعتراض» که تیتراژ ابتدایی آن هم هست، نقش یکی از زندانیان به نام محسن دربندی را دارد که حین بدرقه دیگر زندانی (امیرعلی با بازی داریوش ارجمند) در وصف اسارت و آزادی جملات قافیه‌داری را بیان می‌کند. لحن صدا، حالت چشم و تضرعی که در صورت مهدی فتحی موقع بازی نقش وجود دارد، بهترین حالت برای وصف حال او و دیگر زندانیان است. بازی فتحی و دیالوگ ماندگاری که مسعود کیمیایی برای این بازیگر نوشته، شناسنامه «اعتراض» است: … سلامتی سه تن، ناموس و رفیق و وطن. سلامتی سه کس، زندونی و سرباز و بی‌کس. سلامتی باغبونی که زمستونشو از بهار بیشتر دوست داره. سلامتی آزادی، سلامتی زندونیای بی‌ملاقاتی.

  *داریوش ارجمند

  *سگ کشی


  سکانس چهار دقیقه‌ای بازی داریوش ارجمند، یکی از مهمترین سکانس‌های فیلم «سگ کشی» بهرام بیضایی است. حاج نقدی، با ریش سفید و لباس یقه بسته، نمونه کامل یک مرد سنتی بازاری است؛ حاج آقایی به ظاهر متدین که طبق گفته منشی، هیچ وقت هیچ زنی را به خدمتش نمی‌پذیرد، یک مرتبه مقابل گلرخ، خودش را می‌بازد. نیشش تا بناگوش باز می‌شود و کل چهار دقیقه، با چشمان ریز شده و لبخندی ادامه دار با گلرخ حرف می‌زند. لحن صدا، چشمان ریز شده، نگاه نافذ، حالت چهره و لبخند گوشه لب، همگی نشان از این دارد که حاج نقدی مترصد فرصتی است تا پیشنهاد بی‌شرمانه را به گلرخ بدهد. در واقع حتی اگر این پیشنهاد هیچ وقت از دهان حاجی بیرون نمی‌آید هم از روی حالات او می‌شد راز درونش را فهمید. ارجمند برای این نقش سیمرغ بلورین گرفت.

  *مریلا زارعی

  *سربازهای جمعه


  یک سکانس حدوداً‌ چهار دقیقه‌ای در «سربازهای جمعه» ‌بازی کرد و برای آن دو جایزه مهم یعنی سیمرغ جشنواره فجر و تندیس جشن خانه سینما را به دست آورد. کیفیت بازی مریلا زارعی در فیلم مردانه مسعود کیمیایی به مراتب بالاتر از بازی دیگران قرار می‌گیرد و البته اغراق نیست اگر بگوییم این سکانس بیش از کلیت «سربازهای جمعه»‌ در حافظه‌ها مانده. هدایت درست و دقیق مسعود کیمیایی باعث شده کاراکتر گرفتار کلیشه نشود و نقش مریلا زارعی به دام سانتیمانتالیسم نیفتد. او مرتکب قتل شده و حالا دستبند به دست برای برادر و دوستان برادرش تعریف می‌کند چه شد که همسرش را کشت! گاهی لبش لبخند می‌زند اما چشمانش پر از اشک است! گاهی صدایش صاف می‌شود و گاه همراه با خس خس حرف‌هایش را می‌زند. زارعی با این سکانس وزن کارنامه‌اش را بالا برد.

  *رضا کیانیان

  *سلطان


  شاید خیلی‌ها یادشان نمی‌آید اما در یک سکانس سه دقیقه‌ای از فیلم «سلطان». رضا کیانیان یکی از بهترین بازی‌هایش را به نمایش گذاشته؛ سکانسی که هیچ ارتباطی با داستان و اتفاق‌های داخل خود فیلم ندارد اما انگار ساخته شده تا با بازی جذاب و درجه یک کیانیان، حال و هوای فیلم را عوض کند. کیانیان در نقش یک دزد ماهر و متخصص در امر سگ دزدی در این سکانس ظاهر شده. چهره کاملا خلافی دارد با مدل موها و سبیل و طرز نگاه کردن و مدل حرف زدن، عینا نمونه واقعی یک دزد حرفه‌ای است. سه دقیقه تمام دیالوگ می‌گوید، شوخی می‌کند، می‌خندد و کل اعتقاداتش راجع به دزدی شیک و سطح بالا را منتقل می‌کند و هیچ اهمیتی به صحبت‌های بازپرس نمی‌دهد. زمانی که مریم و وکیلش در کلانتری نشسته‌اند از نطقه نظر آنها این دزد را می‌بینیم و بعد از آن هیچ وقت از او خبری نمی‌شود.

  *سعید پورصمیمی

  اینجا چراغی روشن است


  سعید پورصمیمی در سکانسی کوتاه از فیلم «اینجا چراغی روشن است» رضا میرکریمی، نقش روح یک کارگر معدن روستایی را داشت. معدنچی‌ای که زیر آوار می‌ماند، می‌میرد و کنار امامزاده می‌آید و با قدرت شروع به صحبت می‌کند. لهجه غلیظ روستایی، طرز صحبت کردن، شیوه بالا و پایین پریدن و نگاه‌های ساده پورصمیمی، آنقدر طبیعی از آب درآمده که همه او را در نقش یک معدنچی ساده می‌پذیرد. او خیلی ساده از سختی‌هایش حرف می‌زند، راحت راجع به شب اول قبرش می‌گوید که به طور کامل این کاراکتر را می‌پذیریم. شاید بتوانیم صراحتا بگوییم که کاراکتر روح کارگر معدن، بیشترین اثر را روی قدرت می‌گذارد و او را برای تصمیم‌های بعدی مصمم می‌کند. پورصمیمی برای این نقش در جشن خانه سینما نامزد دریافت جایزه شد.

  *حامد بهداد

  *بوتیک و دایره زنگی

  حامد بهداد از «بوتیک» حمید نعمت الله نهایت استفاده را برای محکم کردن جا پای خود در سینما کرد و با یک سکانس توانایی‌اش را به رخ کشید. او نقش یک معتاد را بازی می‌کند که به زنش شک کرده است. صحنه رو کردن دست زنش برای جهان و اینکه او به شکل رمزی قرارمدارهایش را می‌گذارد، متریال کافی برای عرض اندام در اختیار بهداد قرار می‌دهد. اوج بازی او جایی است که در نهایت عصبیت، رفتار و لحن گفتارش را به گونه‌ای تنظیم می‌کند که مخاطب را به خنده می‌اندازد!

  بازی حامد بهداد در «دایره زنگی» پریسا بخت‌آور هم جان تازه‌ای به فیلم می‌دهد و نوعی دیگر از شمایل حرفه‌اش را عرضه می‌کند. او در نقش یک پسر ننر و لوس گرفتار دختری شیادتر از خود(با بازی باران کوثری) شده و همین تقابل، بخش دیگری از بار کمدی فیلم را شکل می‌دهد.

  *شبنم مقدمی

  *نفس


  یکی از حضورهای کوتاه ماندگار سینمای ایران را بدون هیچ شک و تردیدی می‌توان به نام شبنم مقدمی برای تک سکانس طلایی‌اش در فیلم «نفس» سند زد. او نقش یک زن اصفهانی را بازی می‌کند که چند بچه قد و نیم قد دارد و شوهرش هم مدتی است سرش هوو آورده و او هم از این بابت حسابی شاکی است. این زن اصفهانی است و مقدمی علاوه بر اینکه لهجه اصفهانی را به بهترین شکل ممکن و با تمام ریزه کاری‌هایش درآورده، رفتار و سکنات آنها را هم به درستی در بازی‌اش رعایت می‌کند. رویارویی مخاطب با او در سکانسی است که کلی مهمان در خانه‌اش جمع شده‌اند و این زن که در واقع زن عموی قهرمان داستان است،‌ سعی می‌کند از فرصت پیش آمده نهایت استفاده را ببرد و شوهرش را به خاطر کاری که کرده سکه یک پول کند. غرغر کردن‌های او و حرف زدنش توام با تخمه خوردن و … از بهترین لحظات بازی مقدمی در این فیلم است.

  *بابک حمیدیان

  *اعترافات ذهن خطرناک من


  یکی از ویژگی‌های فیلم «اعترافات ذهن خطرناک من»، تک سکانس‌های کوتاه بازیگران مختلف است. بابک حمیدیان و نوچه‌هایش در یکی از سکانس‌ها به عنوان سردسته باند خلاف با یک آمبولانس سر می‌رسند و با زور ناصر را داخل آمبولانس می‌اندازند. سیم شی داخل دهان کاراکتر حمیدیان به او اجازه تلفظ سین و شین را نمی‌دهد. او به سختی حرف می‌زند و همزمان با ادای سخت دیالوگ‌ها، با نگاهش طوری که ناصر متوجه نشود به نوچه‌ها حالی می‌کند که او را بگردند. نقطه اوج بازی حمیدیان در این نقش به جایی برمی‌گردد که ناصر او را از پلیس می‌ترساند و او مجبور می شود الکی نقش پدر جراحی را بازی کند که ناصر دخترش را کتک زده. حضور  حمیدیان در فیلم کلا به سه دقیقه هم نمی‌رسد اما بازی‌اش یکی از نقاط قوت فیلم است.

  *سیامک انصاری

  *جرم


  سیامک انصاری کارنامه وزینی در ایفای نقش‌های کوتاه دارد اما حضور چند دقیقه‌ای در «جرم» مسعود کیمیایی را باید موفق‌تر از دیگر نقش‌ها دانست. انصاری در این فیلم نقش یک آدم کارچاق کن به نام فتاح را برعهده دارد و توانست بدجنسی و زرنگی یک کارچاق کن را به خوبی منتقل کند. نکته ویژه در بازی او نگه داشتن مرز میان سیاهی کاراکتر و شیرینی آن است. جنس دیالوگ‌ها و اطوار انصاری هم در خدمت ملاحت نقش است و به ماندگاری‌اش کمک بیشتر کرده؛ بخشی از دیالوگ او خطاب به رضا سرچشمه را مرور کنیم که در پایان به لبخند مخاطب گره می‌خورد: از این بی‌ها هم زیاده داره! ولی درست می‌شه. منم باهاتم، مهممونی، لباس، خانم! ببین، ببین منو! جاهای اونجوری! منم باهاتم! انصاری با نوع نگاه و حرکات بیان و لحن خاصی این دیالوگ‌ها را بیان می‌کند.

  *امیرحسین آرمان

  *یک حبه قند


  در میان هیاهوی فیلم «یک حبه قند»،‌ کاراکتر قاسم، حکم آرام‌بخش را دارد. نگاه‌های مظلوم، عاشقانه و چشم‌های پر اشکش کل حرف فیلم را می‌زند. انگار راز اصلی «یک حبه قند» در همین احساسات درونی قاسم نهفته شده. قاسم در حضور کوتاهش، فقط یک دیالوگ اثر گذار دارد. او خطاب به زن دایی و طوری که پسند بشود می‌گوید: این آخرشه، این دفعه که بیام دیگه پیشت می‌مونم. این دیالوگ انگار یک جور آرامش خاص توی دل مخاطب می‌آورد؛ آرامشی که چند ثانیه بیشتر طول نمی‌کشد. قاسم به بهانه پیدا کردن یک در برای خانه بازی بچه‌ها، چادر کشیده شده روی سفره عقد را برمی‌‌دارد و با دیدن اسم پسند و یک غریبه، فرو می‌ریزد. امیرحسین آرمان، این فرو ریختن را به طرز عجیبی درست القا می‌کند. ضمن این که از رفتار او متوجه میزان دلدادگی پسند می‌شویم.

  *رویا نونهالی

  *بوی کافور عطر یاس و اعترافات ذهن خطرناک من


  سیمرغ بلورین جشنواره فجر و تندیس زرین جشن خانه سینما برای یک سکانس. این اتفاقی است که برای رویا نونهالی بعد از بازی در «بوی کافور، عطر یاس» افتاده. او در فیلم بهمن فرمان‌آرا چهار دقیقه بازی دارد؛، نقش یک زن که از شوهر کتک خورد و بچه‌اش را مرده به دنیا آورده. نونهالی حتی با نحوه بلند کردن دست برای توقف ماشین حال و روز سیهش را داد می‌زند! بعد از آن و در طول سکانس چند دقیقه‌ای که دارد غم کاراکتر را نه فقط در کلام و لحن صدا که در بی‌قراری چشم و بی‌تابی چهره نشان می‌دهد. نونهالی در «اعترافات خطرناک ذهن من» هم حضوری سه دقیقه‌ای اما چشمگیر دارد. زنی که نقشه پول‌ها را بعد از خرد کردن، با نخ درون معده می‌فرستد و هر بار یک تکه از آن را به همسرش که برای دیدار به تیمارستان می‌آید، می‌دهد.

  منبع : هفت صبح 

   


لکوموتیوران هنوز تبرئه نشده است

 • لکوموتیوران هنوز تبرئه نشده است

  به نقل از ایران مسافر:

  رئیس کمیسیون عالی سوانح راه‌آهن با تکذیب شایعه تبرئه شدن لکوموتیوران قطار سمنان-مشهد، گفت:بررسی های کمیسیون کامل نشده وهنوز نمی‌توانیم در مورد محکومیت یا تبرئه هیچیک از افراد نظر قطعی بدهیم.

  به گزارش ایران مسافر، حسین عاشوری افزود: کمیسیون در حال بررسی مستندات پرونده است و همانگونه که در اطلاعیه این کمیسیون نیز عنوان شده بود، گزارش نهایی تا پایان هفته پیش رو تهیه و منتشر خواهد شد.
   
  وی تصریح کرد: زمانی که صورتجلسه نهایی کمیسیون تهیه و به امضای تمام اعضا رسید، براساس مندرجات صورتجلسه می‌توان در مورد مقصر اصلی حادثه و میزان قصور هریک از متهمین اظهارنظر قطعی کرد.
   
  عاشوری در عین حال گفت: با توجه به سیر بررسی مستندات، این احتمال وجود دارد که نتیجه نهایی کمیسیون زودتر از پایان هفته پیش رو اعلام شود.
   
  این مقام مسئول در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در مورد اینکه آیا نقص سیستم ATC بعنوان یکی از عوامل موثر در بروز حادثه در کمیسیون مورد بررسی قرار گرفته است، گفت: اتفاقا نقص ATC جزو موضوعاتی بود که طی روزهای اول در کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت. نتایج بررسی های کمیسیون موید آن است که سیستم ATC در بروز این حادثه نقشی نداشته است.
   
  وی توضیح داد: برای این سیستم بعنوان یک سیستم جدید، یک دوره راه اندازی آزمایشی و یک دوره عملیاتی تعریف شده بود. برهمین اساس، دوره آزمایشی آن در سال ۱۳۹۲ کلید خورد و در سال ۱۳۹۴ به پایان رسید و دوره بکارگیری عملیاتی آن آغاز شد. بررسی مستندات موجود نشان می‌دهد که این سیستم در دوره آزمایشی ایرادات و خطاهایی داشته اما در طول دوره بکارگیری آزمایشی، به تدریج از میزان خطاها و اشتباهات آن کاسته شده است به طوری که در دوره عملیاتی، میزان خطاهای آن بسیار کم بوده است.
   
  عاشوری ادامه داد: بررسی‌های کمیسیون نشان داد که در روز حادثه، سیستم ATC درست عمل کرده به طوری که قطار سمنان- مشهد را در پشت چراغ قرمز متوقف کرده است اما خطای انسانی موجب شده عملکرد درست سیستم جدی تلقی نگردد.
   
  رئیس کمیسیون عالی سوانح راه‌آهن گفت: براین اساس، خطای انسانی در بروز حادثه برخورد قطار محرز است، اما اینکه کدام افراد نقش بیشتری در بروز حادثه داشته اند و قصور کدامیک کمتر بوده، مساله ای است که کمیسیون در حال بررسی آن است.
   
  وی اظهار کرد: کمیسیون با وسواس و دقت بسیار در حال بررسی مکالمات ضبط شده است و با تک تک افراد دخیل در حادثه نیز مصاحبه کرده است تا حقیقت موضوع مشخص شود.
   
  عاشوری همچنین شایعات منتشر شده در مورد فرار لکوموتیوران قطار سمنان-مشهد را تکذیب کرد و گفت: لکوموتیوران قطار سمنان-مشهد  به محض اینکه برای بازجویی به کمیسیون سوانح ناحیه دعوت شد، در محل حضور یافت و همانجا توسط نماینده دادستانی دستگیر شد. بنابراین اخباری که در مورد متواری و پنهان شدن وی مطرح شده، کذب محض است و توصیه می‌کنم رسانه ها از انتشار چنین اخباری که حیثیت و آبروی افراد را خدشه‌دار می‌کند، خودداری کنند

   


دانلود WPS Office؛ آفیس کم حجم موبایل

 • دانلود WPS Office؛ آفیس کم حجم موبایل

  WPS Office را می توان به عنوان کم حجم ترین برنامه آفیس برای گوشی های همراه دانست.

  به گزارش خبرنگار فناوری گروه فضای مجازی ؛ اغلب کاربران با نام نرم افزار آفیس آشنا هستند و با آن سر و کار دارند.
  می دانید که دانلود تک تک برنامه های مجموعه آفیس حجم بالایی از گوشی شما
  را اشغال می کند. نرم افزار WPS Office را می توان به عنوان کم حجم ترین
  برنامه آفیس برای گوشی های هوشمند دانست. با استفاد از این نرم افزار می
  توانید فایل هایی را با فرمت های آفیس (ورد، اکسل، پاورپوینت و ..) ایجاد و
  آن ها را ویرایش کنید.
  ویژگی های WPS Office :
  •  رابط کاربری در حال حاضر از 44 زبان مختلف پشتیبانی می کند
  •  سازگاری کامل با Microsoft Word, PowerPoint و Excel
  •  پشتیبانی از DOC, XLS, PPT, TXT, PDF و غیره
  •  یک برنامه کوچک شامل Presentation(ارائه), Writer(نوشتن) و Spreadsheets(صفحات گسترده)
  •  دسترسی و ویرایش آسان اسناد از Google Drive, Dropbox, Box, OneDrive و WebDAV
  •  اشتراک گذاری اسناد با دستگاه های دیگر با استفاده از WI-FI و یا DLNA
  •  به اشتراک گذاشتن آسان اسناد از طریق ایمیل و پیام متنی
  •  ایمن نگه داشتن کار خود با ذخیره خودکار
  •  محافظت از کار خود با رمزگذاری سند
  •  کار کردن با صفحه کلیدهای USB و بلوتوث
  •  استفاده از کلید های میانبر صفحه کلید مانند کپی و چسباندن و خیلی بیشتر
  •  پشتیبانی از چاپ بی سیم

  تصاویری از  محیط برنامه


   • دانلود و مشخصات فایل

  حجم: 25 مگابایت

  نسخه: 9.9.9

  نوع فایل: apk برای آندروید

  بارکد برای اندروید      

  انتهای پیام/

   


حشره کک و راه های از بین بردن آن

 • حشره کک و راه های از بین بردن آن

  حشره کک و راه های از بین بردن آن

  اگر کک در منازل پیدا شود به آسانی از بین نخواهد رفت و با تولید مثل بسیار سریعی که دارد می تواند موجب دردسر شود. یک مساله ای که در روستاها زیاد هست این است که حشره بسیار ریزی به نام کک باعث گزش و اذیت و آزار انسان ها می شود.

  کک ها، حشرات موذی و بسیار خطرناکی هستند که به واسطه ویژگی های حرکتی و دوره زندگی، به دام انداختن آن ها بسیار مشکل و تقریبا غیرممکن است. حتی استفاده از سموم در مبارزه با آن ها راه به جایی نمی برد. اگر کک ها، وارد محیط های مسکونی شوند، بیرون راندن آن ها بسیار مشکل است. این چگونه سعی در شناساندن کک ها به شما و ارائه چند راه برای مبارزه با آن ها دارد.

  کک ها حشراتی از راسته سیفوننپترا هستند. حشراتی کوچک، بدون بال و خونخوار که حرکت های جهشی دارند. کک ها بیشتر از پستانداران و گاهی از پرندگان خونخواری می کنند. به طور کلی از 3000 گونه کک فقط 12 گونه به انسان حمله می کنند. مهمترین گونه های کک، کک جوندگان، کک انسان

  و کک گربه (Ctenocephalides felis) و کک سگ (Ctenocephalides canis) هستند. گزش آن ها باعث تحریک، ناراحتی شدید و خونریزی می شود. کک جوندگان ناقل مهم طاعون خیارکی و تیفوس منتقله توسط کک است. کک های گربه کرم های نواری (ستودها) را منتقل می کند.

  کک تونگا (کک شنی) پوست انسان را سوراخ کرده و باعث عفونت می شود. کک هایی که انسان را می گزند در بیشتر نقاط جهان یافت می شوند.

  مشخصات کک ها و نحوه زندگی آن ها

  کک ها اغلب منازلی را که حیوانات خانگی از جمله سگ و گربه در آن ها نگه داری می شود؛ درگیر می کنند. عمومی ترین انگل در سگ ها در حقیقت از طریق کک به او سرایت می کند. عموماً کک های سگ در اروپا یافت می شوند به طوری که کک هایگربه عموماً در آمریکا یافت می شود.

  کک های گربه در موارد نادر با خود بیماری هایی را حمل می کنند. کک ها می توانند به لباس ها یا حیوان شما بچسبند. آن ها در حیاط ها، پرورشگاه های سگ و گربه، جنگل ها و پارک ها یا در مکان های دیگری که حیوانات در آنجا زندگی می کنند؛ یافت می شوند. چون این ها مکان هایی هستند که کک ها می توانند

  میزبان های خود را پیدا کرده و تولید مثل کنند. یک کک ماده می تواند در روز 50 تخم بگذارد. بر اساس تحقیقات آزمایشگاهی، فقط 50% از تخم های هر کک به لارو تبدیل می شوند و در حدود 35% از لاروها موفق به تنیدن پیله و تشکیل پوپ می گردند. جای خوشبختی است که از کل تخم های اولیه کک فقط 5% آن ها به بلوغ می رسند.

  نحوه زندگی کک ها

  چرخه زندگی کک ها شامل 4 مرحله تخم، لارو، شفیره و بالغ است. کک های بالغ 1 تا 4 میلیمتر طول و بدنی بیضی شکل دارند و در طرفین فشرده و بدون بال هستند. همچنین پاهای آن ها رشد مناسبی داشته و برای پریدن سازگاری دارند. تخم کک ها حدود 0.5 میلیمتر طول دارد و تخم مرغی شکل و سفید می باشد.

  کک روی میزبان خود تخم گذاری می کند، که این تخم ها از بدن میزبان روی فرش، زمین، خاک یا هر جای دیگری میافتند و در شرایطی که دمای هوا اندکی بالا و هوا نسبتاً مرطوب باشد می توانند دوام بیاورند و چرخه زندگی خود را کامل کنند. در عرض 10 روز پس از قرار گرفتن تخم در محیط مناسب، لارو کرم مانندی که فاقد ضمائم حرکتی است خارج می شود.

  این لاروها از زیر سطح خاک حرکت می کنند و یا اگر داخل اتاق باشد به داخل فرش ها و یا شکاف های کف نفوذ می کنند، لاروها از مدفوع کک های بالغ تغذیه می کنند و در عرض 5-12 روز پیله ای ابریشم مانند (silk like cocoon) در اطراف خود تولید و در آن شفیره گذاری می کنند.

  خروج حشره بالغ از پیله بسته به شرایط ممکن است از 5 تا 140 روز طول بکشد، پس از خارج شدن حشره بالغ از پیله، خود را به میزبانش می رساند و ادامه عمرش را که حدود 100 روز می باشد روی میزبان سپری می کند.چرخه زندگی کک معمولاً در عرض 3-4 هفته کامل می شود.

  کک ها 48 ساعت پس از اولین خونخواری، جفت گیری کرده و به تولید تخم می پردازند. کک ها نسبت به سرما حساسند و در زمستان قادر به تحمل سرمای هوای بیرون از منزل نیستند و در ساختمان هایی که هوای گرم و مرطوب و غذای کافی وجود دارد به سر می برند.

  به طور معمول انسان به وسیله کک گربه (کتنو سفالیدس فلیس)، بیشتر از کک سگ (کتنوسفالیدس کنیس) گزیده می شود.کک انسان (پولکس ایرتیانس) علی رغم نامش خطر چندانی برای انسان ندارد. کک ها معمولا از روی زمین به قسمت هایی از بدن انسان مانند مچ و ساق پا که دسترسی به آن آسان است می جهند.

  هر چند به تمام قسمت های بدن انسان ممکن است حمله شود. گزش کک سبب تحریک و گاهی ناراحتی زیاد می شود. آلودگی های زیاد به کک ممکن است سبب واکنش های شدید و درماتیت شود.

  اقدامات کنترل

  حفاظت فردی: استفاده از دور کننده های شخصی

  اقدام های ساده بهداشتی: برای از بین بردن کک ها، تخم ها، لاورها و پیله ها می توان خانه را تمیز نموده و کف اتاق ها را شست. استفاده از جارو برقی نیز موثر است.

  سمپاشی: در آلودگی های شدید جهت ریشه کنی موثر کک ها می بایست سمپاشی با سمومی از قبیل (پیروتروئیدها، پروپکسور، بندیوکارب) انجام گیرد.

  برای یک مبارزه کلی با کک ها می توان کف منازل و مسیر حرکت جوندگان را با ددت 5-10 درصد، گامکسان 1 درصد یا دیلدرین 0.5(نیم) درصد سمپاشی کرد یا گرد حشره کش را به داخل لانه جوندگان پاشید. در بسیاری از نقاط دنیا گونه های گزنوپسیلا کئوپیس و پولکس ایریتانس نسبت

  به ددت دیلدرین و گامکسان مقاوم شده اند بنابراین استفاده از حشره کش های فسفره یا کاربامات ها مثل دیازنیون2 درصد، فنتیون(بایتکس) 2 درصد، مالاتیون 5 درصد، فنتروتیون (سومیتیون) 2 درصد آیدو فنفوس 2 درصد با سوین 5-3 درصد بهتر است.

  برای مبارزه با کک های سگ و گربه می توان از حشره کش های انتخابی مثل گامکسان 1 درصد مالاتیون 2-5 درصد کارباریل 3-5 درصد با پیرترین 1 درصد برای گرد پاشی بدن سگ و گربه استفاده شود.به دنبال یافتن راه حلی برای مبارزه با کک ها، با بررسی انواعی از گیاهان، تعدادی از آن ها که دارای ترکیبات موثری در جهت فراری دادن حشرات بودند شناسایی گردیدند

  این گیاهان عبارت بودند از: بابونه، سیر، اوکالیپتوس، پونه، شمعدانی، درخت چای (روغن این درخت)، و اوسطوخودوس.جهت ساخت ترکیب موثری از آن ها، عصاره این گیاهان به صورت عرق گیری تهیه گردید. سپس از مقدار کمی وازلین، پمادی تهیه شد.در بررسی نتایج حاصل از آزمایشات انجام شده، معلوم شد به احتمال 95% پماد مذکور می تواند سبب دور کردن کک ها و کاهش گزش آن ها شود.

  حشره کک و راه های از بین بردن آن

  جهت ساخت ترکیب موثری از آن ها، عصاره این گیاهان به صورت عرق گیری تهیه گردید

  یک مساله ای که در روستاها زیاد هست این است که حشره بسیار ریزی به نام کک باعث گزش و اذیت و آزار انسان ها می شود.در مکانها و خانه هایی که کک زیاد دارد از چند روش می شود استفاده کرد.

  اول اینکه چنانچه داخل خانه نشیمن کک افتاده می توانید از جارو برقی جهت نابودی و خارج کردن این موجود از لابه لای فرش ها استفاده کنید. جارو برقی باعث می شود که پرز بدن این موجود از بین بره و باعث مرگ آن می شود و از جهتی هم اغلب کک در بین پرز فرش ها و یا پتوها مخفی می شود که از این طریق می توانید به طور ۷۰ الی ۸۰ درصد از شر آن راحت بشوید.

  اگر پتوی گلباف یا مدل گلباف استفاده می کنید به نظرم تا وقتی کک دارید کمتر استفاده کنید چون حالتی مثله مو(موژه) داره و حشره راحت می تواند داخل آن پنهان شود و شب ها یا وقت استراحت مزاحم شود. به جای آن می توانید از پتوهای قدیمی یا مدل سربازی استفاده کنید و حتی اگر داشتید

  بالاش را ملحفه هم بدوزید (ملحفه هر چه سفید تر بهتر) تا میزان ورود این انگل را حداقل به یک طرف پتو محدود کنید. می توانید دو سه بار داخل خانه تان را با حشره کش مانند تار و مار و….. سم پاشی کنید و هم چنین کنار دیوار را با پودرهای سمی که به فراوانی در بازار یافت می شود سم ریزی کنید. چون من شنیدم مسیر حرکت این موجود از کناره های دیوار است.

  روش بعدی که در محدوده یک الی دو متر می شود از آن استفاده کرد به دو قسمت تقسیم می شود.

  ۱- می توانید از پارچه سفید استفاده کنید و با توجه به رنگ تیره ای که کک دارد پارچه با ابعاد تقریبی یک متر در یک متر را پهن کنید تا طی پرشهایی که این موجود دارد به راحتی برای شما قابل مشاهده باشد تا بتوانید دستگیرش کنید و دستبند به آن بزنید. البته استفاده از زیرپوش سفید هم توصیه می شود به این علت که به محض ورود کک به بدن در فاصله کوتاهی می توانید آن را پیدا و از بین ببرید.

  ۲- استفاده از سینی بزرگ(مجمعه) که داخل آن را با آب پر کرده باشید که در اولین پرش کک داخل آب می افتد و در داخل آب و مناطق خیس کک بسیار آسیب پذیر هست و وقتی می خواهید یک کک را که در حال گزش یا لابه لای لباس ها قایم شده را با انگشت بگیرید

  حتما دستتان را کمی با آب دهان یا هر چیز دیگری خیس کنید تا توان حرکت را از حشره بگیرید که اگر خدای ناکرده از زیر انگشتتان فرار کرد قدرت مانور آن گرفته شود.

  حشره کک و راه های از بین بردن آن

  هوای سرد کک را کرخت می کند و به راحتی می توان آن را کشت

  روش بعدی از بین بردن کک از داخل طویله چهارپایان علی الخصوص گوسفندان هست. اغلب کسانی که در خانه و زندگی زیاد کک دارند از طویله گوسفندان و اکثرا از حیوان بز و بزغاله یا سگ گرفتار این انگل می شوند. بزغاله و بز و حتی سگ به علت بدن پوشیده از مو پناهگاه خوبی برای رشد ککهای موذی هستند.

  برای از بین بردن کک در آغل (طویله) گوسفندان و پاکسازی آن ابتدا باید خاک حاصله از پهن و فضوله حیوانات را به صورت کامل از خانه و محل آلوده خارج کرد. چنانچه خانه مورد نظر در سطح آلودگی بسیار بالایی قرار دارد و به محض ورود مورد حمله شدید کک ها قرار می گیرید می توانید

  از چکمه ای استفاده کنید که قبلا تا لبه بالایی آن را به گازوئیل آغشته کرده باشید البته تاکید می کنم که حتما گازوئیل باشد به این علت که چرب است و دیرتر خشک می شود.لازم به ذکر است که خاک هایی حیوانی که به مرور زمان روی همدیگر تلمبار شده و به صورت فشرده (به قول معروف کتم)

  شده را حتما به حدی حفر و خارج کنید که به خاک ساده برسید. بعد از اتمام کار به وسیله سمپاش یا در صورت در دسترس نبودن سمپاش با چیزی مثل نفت دان و با کمک گرفتن از یک جارو تمام داخل خانه تا نیم متر از دیوار رو با گازوئیل آغشته کنید و باز هم تاکید می کنم که گازوئیل باشد

  چون تا حدود یک و نیم الی دو سال (باز هم از اون آمارهای عجیب) خاطر جمع هستید که هیچ گونه ککی نمی تواند داخل آن خانه رشد و نمو بکند ولی در صورت استفاده از نفت یا برخی سموم که زود اثر آن از بین می رود به زودی باید منتظر برگشت انگل باشید.

  باید بدانید که این موجود در مکان های گرم می تواند ادامه حیات بدهد به همین دلیل در فصل زمستان جمعیت شان کم می شود. شما چنانچه لباسی به تن دارید که مطمئن شدید این حشره داخل آن هست در هوای سرد زمستان می تونید آن را در بیرون از خانه و هوای سرد رها کنید

  و بعد از مدتی حشره تقریبا کرخت شده و گرفتن آن راحت تر می شود ولی در هوای گرم می توانید لباس آلوده به حشره را داخل ظرف پر از آب بیاندازید تا توانایی حشره را به طرز چشمگیری کاهش بدهید و در صورتی که لباس کاملا زیر آب قرار گرفته و هوای داخل آن خارج شود حشره نابود خواهد شد. خفه می شود.

  بیماری های قابل انتقال از کک ها:

  طاعون

  یک بیماری باکتریایی است که ابتدا در میان حیوانات وحشی مثل رات ها و دیگر جوندگان بروز می کند. عامل طاعون باکتری یرسینا پستیس است، که به وسیله کک ها انتقال می یابد.

  تیفوس ککی

  نام دیگر آن تیفوس مورن است، عامل آن ریکتسیا تیفی است و به طور تک گیر در جمعیت رات ها و موش ها اتفاق می افتد. این بیماری به طور کلی توسط کک های جوندگان و گربه انتقال پیدا می کند.

  بیماری تولارمی

  به وسیله باسیل فرانسیسلا تولارنسیس ایجاد می شود.

   


مردم را آزار ندهید؛ آنها باید مطمئن باشند جوان‌شان آینده شغلی دارد/ بعضی‌ها باران ممانعتند!

 • مردم را آزار ندهید؛ آنها باید مطمئن باشند جوان‌شان آینده شغلی دارد/ بعضی‌ها باران ممانعتند!

  به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو؛ حجت الاسلام حسن روحانی صبح امروز در مراسم بهره برداری از بزرگترین تصفیه خانه فاضلاب کشور در مشهد با اشاره به اینکه این شهر ۲۸ میلیون میهمان از سراسر کشور دارد گفت: حاشیه‌نشینی در این کشور برای ما بسیار سخت است، حرکت بسیار خوبی در دو سه سال اخیر در حاشیه شهر مشهد از جمله مدارس، مسکن، در زمینه برق، آب، فاضلاب و گاز و بهداشت و درمان انجام شده است.

   

   

   

  وی با اشاره به اینکه طرح تحول سلامت یکی از خدمات ماندگار در کشور است افزود: این اقدام یکی از مهمترین اقدامات در شهرهای مختلف بود.

   

  رئیس جمهور با بیان اینکه ۸۶ درصد مردم حاشیه‌نشین شهرها هیچ چیز نداشتند نه بیمه، نه پایگاه بهداشتی، نه درمانگاهی بود، ادامه داد: امروز یک حرکت بسیار خوبی آغاز شده برای توجه به مردم و بهداشت مردم، مداوای بیماران و توجه دادن به سلامت آنها که با این طرح انجام شد.

   

  روحانی با اشاره به مشکلات محیط‌زیست و آب در کل کشور عنوان کرد: برای مشکل آب کارهای فراوانی انجام دادیم یکی از آنها چرخش درست آب بوده است، برای محیط‌زیست هم یکی از کارهایی که باید انجام دهیم که برای سلامت مردم بسیار مهم است حفاظت از منابع زیرزمینی آب و جلوگیری از آلوده شدن آن است.

   

  وی گفت: با طرحی که امروز صبح افتتاح شد به حمدالله در هر ثانیه یک مترمکعب آب وارد شهر مشهد می کند. این اقدام برای روزهایی که فشار جمعیت در این شهر زیاد است، مشکلات کمبود آب را برطرف کرده و کمک بزرگی انجام خواهد بود.

   

  رئیس جمهور با اشاره به اینکه لایحه بودجه سال ۹۶ انشاءالله یکشنبه آینده تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌ شود گفت: در این بودجه چهار اولویت دیدیم برای سال ۹۶ که جزو برنامه دولت در برنامه پنج ساله است. اولویت در زمینه آب، اولویت در زمینه فاضلاب، اولویت در زمینه محیط‌زیست و اولویت در زمینه ریل.

   

  روحانی گفت: ما این چهار اولویت را در بودجه سال ۹۶ در نظر گرفته ایم و برای این چهاراولویت ۱۰ هزار میلیارد تومان اختصاص دادیم.

   

  وی با اشاره به افتتاح بزرگترین تصفیه خانه کشور گفت: این طرح در شرایط سخت ساخته شد، همه دست به دست هم دادند تا با استفاه از منابع صندوق توسعه ملی بزرگترین تصفیه خانه کشور به بهره برداری برسد که در این بین وزارت اقتصاد، وزارت نیرو و مقامات محلی استاندار و مدیران کل استان تلاش فراوانی انجام دادند.

  روحانی با اشاره به آغاز ماه ربیع‌الاول و افتتاح این طرح در نخستین روز از این ماه مبارک عنوان کرد: این دو طرح برای انتقال آب سد اراک به شهر مشهد و هم برای افتتاح فاضلابی که در اینجا افتتاح شد که می‌تواند برای سلامت مردم و آب کشاورزی مفید و مؤثر باشد.

  وی با اشاره به اینکه با روحیه و نشاط بالا و نیز تلاش مضاعف باید کشور را پیش ببریم عنوان کرد: باید به فاضلاب، آب، بهداشت، آموزش و پرورش و زندگی مردم توجه کنیم. مردم باید به اشتغال خود امیدوار باشند.

  رئیس جمهور ادامه داد: بعضی‌ها به جای اینکه باران رحمت باشند، ممانعت از زبانشان می‌بارد. از نظر آنان صبح تا شب همه چیز حرام است. چرا همه چیز را حرام می‌کنید. ما نباید مردم را آزار دهیم، ما باید کمک کنیم به مردم. مردم ما متدین هستند و می‌دانند ماه عزاداری و شادی باید چه کار کنند. بجای کارهایی که آن هارا خوشحال هم نمی کند، به فکر آینده آنان باشیم. مردم باید مطمئن باشند جوان آنها آینده شغلی دارد.

  وی گفت: ببینید مردم از اربعین امام حسین، رحلت پیامبر (ص) و امام هشتم(ع) و امام حسن مجتبی (ع) چه تجلیلی کردند. در این ماه هم ببینید چه تجلیلی از امام صادق می‌کنند. باید همه دست به دست هم دهیم و مشکلات زندگی مردم را حل کنیم. اگر همه تلاش کنیم این کار شدنی است.

  روحانی به اشاره به اجلاس روز گذشته اوپک گفت: با تلاش‌هایی که ماهها با کشورهای مختلف صورت گرفت، دیروز در بخش قیمت نفت یک تعامل مثبتی را شاهد بودیم.

  وی افزود: توطئه بزرگی علیه ما درست کردند و فکر می‌کردند ما را دچار مشکل می‌کنند، البته در این ایام مشکل ما از همه کمتر بود، فقط این جمله در ذهن‌تان در تاریخ ایران بماند که برای دولت یازدهم در دو سالی که گذشت قیمت نفت پایین‌ترین قیمت نسبت به سال‌های پیش در طول تاریخ ایران بود، یعنی در طول تاریخ ایران هیچ‌گاه قیمت نفت به یک سوم و یک چهارم در عرض چند ماه تقلیل پیدا نکرده بود.

  رئیس جمهور ادامه داد: قیمت نفت از ۱۲۰ دلار به ۳۰ دلار رسید. همه کشورهای نفت خیز و تولیدکنندگان نفت دچار مشکل شدند. پولدارترین این کشورها عربستان سعودی که ۱۰.۵ بشکه نفت در روز تولید می‌کند در سالی که گذشت نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلار از ذخایر ارزی خود برای ادار کشور برداشت کرد.

  رئیس قوه مجریه عنوان کرد: اما ما سال گذشته، امسال و نیز در بودجه سال آینده ۲۰ درصد درآمد خود از پول نفت را به صندوق توسعه ملی می‌ریزیم.

  روحانی گفت: هیچ کشوری نتوانست این کار را انجام دهد همه کشورهای تولیدکننده از ذخایر خود استفاده کردند، فقط در ایران با پایین آمدن کاهش قیمت نفت، ما پولی را هم به صندوق ذخیره ارزی ریخته‌ایم، این نشان‌دهنده قدرت ملت و دولت ما است که هیچ‌وقت در رادیو و تلویزیون گفته نمی‌شود.

  وی تصریح کرد: انشاءالله خداوند راه گشایش را برای ما فراهم کند. ان مع العسر یسری انشاءالله همیشه پیشرفت خواهد بود و انشاءالله خداوند توفیق بیشتری به مردم و کشور عزیز ایران می‌دهد.

  منبع: دانشجو

   


واکنش به حضور یک عضو تیم بانوان کنار نماینده رژیم اشغالگر قدسغروی

   


سرمربی جدید باید برنامه ۴ساله داشته باشد/ مردم از ما انتظار دارندغروی

   


 • [unable to retrieve full-text content]

   


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic